Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Devlet başkanı Çocuk Hakları Komiseri Dinara Zakieva’yı kabul etti

Devlet başkanı Çocuk Hakları Komiseri Dinara Zakieva’yı kabul etti
18.06.2024
A+
A-

Olaylar

Akorda

Devlet başkanı Çocuk Hakları Komiseri Dinara Zakieva’yı kabul etti

18 Haziran 2024

Çocukların haklarının korunması ve güvenliğinin sağlanması amacıyla yıl içinde yapılan çalışmalar hakkında Başkana bilgi verildi.

 

 

 

 

Kassym-Jomart Tokayev, kadın ve çocukların haklarını korumaya yönelik mevzuat değişikliklerinin kabul edilmesiyle aile içi şiddeti önlemeye yönelik tedbirlerin güçlendirildiğini, çocuklara yönelik her türlü şiddete yönelik cezaların sıkılaştırıldığını kaydetti. Kanun, Çocuk Hakları Komiseri’nin sivil sektörle birlikte başlattığı bir dizi normu içeriyordu.

 

 

 

Dinara Zakieva’ya göre bu yasal normların pratikte uygulanması konusunda aktif çalışmalar sürüyor. Özellikle Birleşik İletişim Merkezi “111” çalışıyor, okullarda KiVa zorbalıkla mücadele programı başlatılıyor ve Eylül 2024’ten itibaren güvenlik dersleri verilecek. Çocuklara yönelik tıbbi ve sosyal kurum çalışanlarına yönelik eğitimler başlıyor. Vesayet ve kayyımlık makamlarının güçlendirilmesi konusu ele alınıyor.

Ayrıca Samruk Kazyna Ulusal Refah Fonu, Kazakistan Khalkyna ve Kamkorlyk fonları ortaklığında 6 otizm merkezi ve 11 bölgesel rehabilitasyon merkezi açıldı.

Raporu dinledikten sonra Cumhurbaşkanı, hukuk okuryazarlığı düzeyinin artırılmasının ve okul çocukları arasında “Kanun ve Düzen” ilkesinin geliştirilmesinin önemini vurguladı.

Bu bağlamda Kassym-Jomart Tokayev, Milli Kurultay’ın Türkistan’daki toplantısında verdiği talimatla Birleşik Eğitim Programının geliştirildiğini hatırlattı. Genç nesillere insani ve milli değerlerin aşılanması, çocukların yaratıcı potansiyelinin geliştirilmesi, bağımsızlık ve yaratıcı düşünme becerilerinin geliştirilmesi amaçlanmaktadır. Komiser’e, programın uygulanması için öğretmenlerin ve ebeveynlerin koordineli çalışmasını sağlaması talimatı verildi.

Toplantıda yetimlere ve ebeveyn bakımı olmayan çocuklara barınma sağlanması ve kırsal kesimdeki çocuklar için altyapının geliştirilmesi konuları tartışıldı.

 

 

 

 

Sonuç olarak Devlet Başkanı, çocuklar ve ergenler arasında intihar eğilimini önlemek için kapsamlı önlemlerin alınması gerektiğine dikkat çekti. Bununla birlikte Cumhurbaşkanı, çocukların yaralanmalarının ve kazalarının önlenmesi konusunun da özel kontrol altında tutulması talimatını verdi.

geri gelmek geri gelmek

kaynak:https://akorda.kz/ru/glava-gosudarstva-prinyal-upolnomochennogo-po-pravam-rebenka-dinaru-zakievu-1851938

 

Profesyonel Emlak