Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Devlet başkanı Rusya Devlet Başkanı ile görüştü

Devlet başkanı Rusya Devlet Başkanı ile görüştü
04.07.2024
A+
A-

Olaylar

Akorda

Devlet başkanı Rusya Devlet Başkanı ile görüştü

2024

 

 

 

Kassym-Jomart Tokayev, Astana’da Rusya Federasyonu Başkanı Vladimir Putin ile bir araya geldi.

Görüşme sırasında Devlet Başkanı, Vladimir Putin’e ŞİÖ Zirvesi’ne katıldığı için şükranlarını sundu ve ayrıca Rusya’nın “Şanghay ruhunu” güçlendirmeye ve Örgüt üyesi ülkeler arasında çok taraflı işbirliğini geliştirmeye önemli katkı sağladığını kaydetti.

 

– ŞİÖ Başkanlığı çok onurlu ama aynı zamanda sorumlu bir görevdir. Yarın başkanlığımızda yürütülen çalışmaları aktaracağım. Bu kolay bir iş olmasa da, Örgütün kendisi reformdan geçiriliyor. ŞİÖ uluslararası alanda gerekli yetkiyi kazanmıştır. Bana göre bu, uluslararası organizasyonların en başarılılarından biri. Ayrıca doğası gereği demokratiktir; burada tüm devletlerin eşitliği ilkesine saygı duyulur. Elbette Rusya’nın ŞİÖ’nün potansiyelinin güçlendirilmesine büyük katkı sağladığını belirtmeden geçemeyeceğim. Bu bakımdan ben başkan olarak sizlere şükranlarımı sunuyorum” dedi.

Devlet başkanı ayrıca Kazak-Rusya stratejik ortaklık ve ittifak ilişkilerinin mevcut durumu ve geliştirilmesine yönelik beklentiler hakkında da konuştu.

 

 

 

 

Kassym-Jomart Tokayev, Vladimir Putin’in geçen yıl Kasım ayında Kazakistan’a yaptığı tarihi ziyaretin ardından ikili işbirliğinin artan bir çizgide geliştiğini vurguladı.

– Daha önce varılan anlaşmaların uygulanmasını bizzat ben takip ediyorum. Ziyaretiniz sırasında mutabakata varılan projeler aslında devletlerimiz arasındaki etkileşimin stratejik doğasını temsil ediyor. Bu nedenle Kazakistan ve Rusya Federasyonu’nun çıkarlarına uygun oldukları için bunların uygulanacağından hiç şüphem yok” dedi Kassym-Jomart Tokayev.

 

Devlet başkanı, Vladimir Putin’i bu sonbaharda Kazakistan’a bir devlet ziyareti yapmaya davet etti ve bunu CSTO Toplu Güvenlik Konseyi toplantısına katılımla birleştirdi.

Buna karşılık Vladimir Putin, ŞİÖ zirvesine katılma daveti için minnettarlığını ifade etti ve Kazakistan’ın bu önemli etkinliğe hazırlanmak için gösterdiği önemli çabayı vurguladı.

– Zirve, resmi olarak değil, esas açısından uluslararası niteliktedir. Bir dizi uluslararası kuruluşa başkanlık ettiğimizi belirtmek isterim: siz ŞİÖ ve CSTO’dasınız, Rusya ise BRICS ve BDT’de. Bu nedenle her zaman birbirimize destek olacağız ve yardımcı olacağız. Devlet ziyareti kapsamında Kazakistan’ı ziyaret etme davetiniz için size şükranlarımı sunmak isterim. Elbette bunu CSTO zirvesiyle bağlantılı olarak yapmak en mantıklısı olacaktır. İkili ilişkilerimizde ise sürekli temas halindeyiz. Ancak yine de ticaret cirosunun arttığını belirtmeden geçemeyeceğim; neredeyse 30 milyar dolara ulaştı. Bu çok saygın bir rakam. Rusya, Kazakistan’ın ana ticari ve ekonomik ortaklarından biri olmaya devam ediyor” dedi.

Toplantıda başkanlar, endüstriyel işbirliğinin geliştirilmesi, enerji sektöründe karşılıklı yarar sağlayan ortaklık ve bölgelerarası bağların güçlendirilmesine yönelik umutları ayrıntılı olarak tartıştı. Hem ikili hem de çok taraflı formatlarda düzenli siyasi diyalogun sürdürülmesine yönelik karşılıklı taahhüt teyit edildi.

 

geri gelmek geri gelmek

kaynak:https://akorda.kz/ru/glava-gosudarstva-provel-vstrechu-s-prezidentom-rossii-362756

 

 

Profesyonel Emlak